Internet stacjonarny

Określeniem internet stacjonarny bądź bardziej potocznie internet domowy określa się usługi providera mające na celu umożliwienie dostępu do sieci Internet użytkownikom końcowym, czyli w tym przypadku – domownikom. Dostęp do Internetu w naszym społeczeństwie wydaje się naturalnym prawem każdego człowieka. Jeszcze kilkanaście lat temu był to przywilej osiągalny przez nielicznych. Sposoby na uzyskanie połączenia z siecią są obecnie bardzo zróżnicowane, podobnie jak urządzenia z niej korzystające. Większość sieci lokalnych w domach obecnie bazuje na dostępie bezprzewodowym wi-fi przez router, do którego dostawcy Internetu doprowadzają sieć na różne sposoby. Jaki Internet do domu powinno się wybrać, by spełniał wszystkie oczekiwania?


Internet domowy

Technologie wykorzystywane w internecie stacjonarnym, bazują na przykład na:

 • linii telefonicznej PSTN:
  • dostęp „wdzwaniany”,
  • technologia DSL,
  • technologia ADSL i jej następcy,
 • technologii radiowej,
 • lokalnej sieci Ethernet, na przykład osiedlowej,
 • telewizji kablowej,
 • światłowodzie,
 • telefonii komórkowej.

Niegdyś internet do domu doprowadzony był do jednego urządzenia nawiązującego połączenie – modemu będącego rozszerzeniem komputera PC. Najczęściej też dostawcy Internetu wprowadzali ograniczenia ilości podłączanych urządzeń, nakładając dodatkowe opłaty na kolejne. Obecnie standardem są routery, które mogą mieć wbudowany modem w zależności od użytej technologii. Internet stacjonarny bez limitu rozdzielany jest na dowolną ilość urządzeń, jaką zdoła obsłużyć router w sposób przewodowy i bezprzewodowy.

Najlepszy Internet – czyli jaki?

Kiedy mowa o usłudze najlepszy internet domowy każdy może mieć nieco co innego na myśli. Wynika to z różnych potrzeb użytkowników. Niektórym wystarczy po prostu łącze, dzięki któremu wczytają ulubione strony internetowe w atrakcyjnej cenie, dla innych natomiast najlepszy internet stacjonarny to duża przepustowość i szybki czas reakcji. Jakie czynniki najczęściej brane są pod uwagę przy tworzeniu zestawienia internet stacjonarny ranking?

 1. Przepustowość łącza – czyli ilość danych, jaką można przesłać w jednostce czasu podawana najczęściej w megabajtach na sekundę. Najczęściej w ofercie dostawcy internetu przedstawiają przede wszystkim szybkość pobierania danych, prędkość wysyłania jest zwykle asymetryczna i dla wielu ludzi mniej istotna.
 2. Czas odpowiedzi – ping podawany w milisekundach będący średnim czasem otrzymania odpowiedzi po wysłaniu zapytania do zdalnego serwera, istotny na przykład dla graczy.
 3. Cena – czyli miesięczny koszt usługi internet stacjonarny, ewentualne koszty instalacji, aktywacji, potrzebnego sprzętu do zbudowania infrastruktury sieciowej.
 4. Nielimitowany internet domowy – najlepszy internet nie powinien być limitowany pod względem ilości pobranych czy wysłanych danych albo urządzeń z niego korzystających.
 5. Dostępność i bezawaryjność.

Tani internet domowy to pojęcie względne, gdyż koszty miesięczne mogą obejmować nie tylko abonament, ale również na przykład opłatę za użyczenie urządzenia dostępowego czy ratę za jego zakup. Oczywiście zagadnień związanych z wyborem usługodawcy jest więcej, dla każdego mogą się liczyć inne cechy przy podejmowaniu ostatecznej decyzji.


Dostawcy Internetu w walce o klienta

Obecnie na rynku, zwłaszcza w większych miastach dostępnych jest wiele ofert na najtańszy internet domowy. Szukając usługi Internet stacjonarny Warszawa, możemy otrzymać szereg zróżnicowanych propozycji od dostawców, obejmujących również kilka różnych technologii dostępowych. Zwykle im większa miejscowość, w której planowany jest zakup, tym korzystniejszą ofertę cenową i jakościową można znaleźć z uwagi na konkurencję. Dostawcy internetu prześcigają się w promocjach, oferując dodatki, oferty pakietowe z telewizją czy telefonem, gratisy czy obniżony abonament. Warto jednak wybierając najlepszy Internet dla siebie przede wszystkim określić własne potrzeby, a dopiero potem odnaleźć dostawcę najlepiej do nich dostosowanego.

Na co należy zwrócić szczególną uwagę?

Pierwszym krokiem, kiedy wybierana jest oferta na domowy internet, powinno być sprawdzenie jakie opcje są dostępne. Można również zacząć od określenia potrzeb, choć nie zawsze udaje się znaleźć potem idealnie do nich dopasowaną ofertę, albo też po prostu jeszcze nie do końca wiadomo, co tak naprawdę jest potrzebne. Powinno się zapoznać z ofertami wchodzącymi w zakres zainteresowania tak, by poznać ich szczegóły. Często różni providerzy mają w cenie abonamentu zróżnicowany zakres usług, mogą doliczać dodatkowe opłaty za aktywację, instalację albo korzystanie z ich sprzętu. Istotne jest także, zwłaszcza kiedy zależy nam na wysokiej dostępności usługi internet domowy, jakie działania i w jakim czasie są podejmowane w razie awarii.

Jak znaleźć tani Internet domowy?

Jeżeli poszukiwany jest najtańszy internet stacjonarny, trzeba liczyć się z faktem, że może nie być on najszybszy. Mimo to na podstawowe potrzeby korzystania z mediów społecznościowych, przeglądania stron internetowych czy pobierania plików będzie prawdopodobnie wystarczający. Aby znaleźć atrakcyjną ofertę na internet stacjonarny, warto zapoznać się nie tylko z promocjami, ale również ze standardowym cennikiem operatora. Może okazać się, że promuje on wyższe opcje, a te tańsze dla mniej wymagających dostępne są po głębszym zapoznaniu z ofertą. Wybierając konkretny wariant, należy upewnić się, jakie są jego całkowite koszty.

konto dla młodych

Wywiad sąsiedzki cennym źródłem informacji

Bardzo często, aby znaleźć dobry i tani internet stacjonarny, pomoc sąsiedzka będzie nieodzowna. Bez względu na to, czy łącze ma być doprowadzone do domu wolnostojącego, szeregowca czy apartamentu albo mieszkania w bloku, rozmowa z sąsiadami może przynieść wymierne rezultaty. Oto one:

 • z pierwszej ręki, czyli od użytkowników można dowiedzieć się o faktycznej jakości działania usług u danego dostawcy internetu,
 • być może otrzyma się informacje o warunkach przyłączenia i dostępnych opcjach,
 • można również trafić na system poleceń, dzięki któremu i sąsiad i osoba chcąca założyć internet domowy skorzysta z atrakcyjnej oferty.

Sąsiedzi mogą zarówno doradzić, jak i odradzić pewnych operatorów. Pamiętać jednak należy, by takie konsultacje traktować jako pomoc w wyborze, a nie czynnik decydujący, gdyż to nie sąsiedzi będą płacić rachunki.

Technologia może mieć znaczenie

Dostęp do Internetu świadczony jest w wielu różnych technologiach, choć obecnie jedną z pewniejszych staje się światłowód. Najlepszy internet nie musi być oczywiście światłowodowy, ale warto, zdecydować się na taką opcję. Jest ona bardzo stabilna i mało zawodna, choć kiedy wystąpią problemy, mogą być one trudne do usunięcia, zwłaszcza we własnym zakresie. Inne opcje to internet w lokalnej sieci LAN, radiowy albo dostarczony przez łącza telefoniczne w technologiach z rodziny ADSL. Internet domowy bez limitu raczej rzadko jest oferowany w technologiach sieci komórkowej – wtedy nakładane są pewne ograniczenia na transmisję danych, która po osiągnięciu jakiegoś limitu miesięcznego jest ograniczana pod względem prędkości, choć nadal dostępna w ramach abonamentu.


Urządzenia dostępowe i ich konfiguracja

Internet domowy to w większości przypadków sieć lokalna stworzona na podstawie urządzenia dostępowego, zwykle wyposażonego w router sieci bezprzewodowej wi-fi, czasami także inne technologie, oraz porty Ethernet. Router umożliwia rozdzielenie dostępu do sieci dla wszystkich urządzeń w zasięgu, które posiadają skonfigurowane hasło. Może działać w starszych standardach sieci bezprzewodowej, które mogą nieco ograniczać prędkość przesyłu danych, na przykład 802.11a, 802.11b, czy 802.11g, albo też nowszych, o większym zasięgu i zdecydowanie szybszej transmisji danych – najpopularniejszy obecnie 802.11n, oraz 802.11ac i 802.11ax. Provider oferujący internet stacjonarny najczęściej dostarcza usługę wraz z urządzeniem, które jest wstępnie skonfigurowane, albo też poprzez łatwy do obsługi interfejs w postaci przewodu RJ-45 lub RJ-11 umożliwiającego podpięcie własnego urządzenia. Są również dwie praktyki w zakresie konfigurowania sprzętu, może być on w pełni zarządzany, często zdalnie przez usługodawcę, albo też z możliwą konfiguracją użytkownika końcowego. Warto brać to pod uwagę przy wyborze usługi, zwłaszcza jeżeli nie chce się samemu kupować i konfigurować sprzętu.

Jeśli promocja – to tylko z regulaminem

Ważnym aspektem przy wyborze dostępu do sieci Internet powinno być zapoznanie się z jego regulaminem, zwłaszcza jeżeli umowa ma być zawarta w ramach promocji. Komunikaty w ofertach promocyjnych bywają niejasne albo błędnie interpretowane. Ponadto na ulotce nie da się zawrzeć wszystkich warunków, zaś podpisując umowę, najczęściej jednocześnie akceptuje się wszelakie regulaminy. Choć są to najczęściej wielostronicowe dokumenty, warto przed ostateczną decyzją mieć świadomość, co się podpisuje. Wszystko po to, by tani internet domowy nie okazał się drogi. Konkurencja na rynku wymusiła na operatorach przejrzystość i atrakcyjność ofert, ale często drobne szczegóły w rodzaju spóźnienie z płatnością, które oznacza brak upustu cenowego czy stosunkowo wysoki koszt aktywacji usługi generują nieprzewidziane koszty.

Mobilny dostęp w wariancie domowym

Jedną z opcji wybieraną czasami jako najlepszy internet stacjonarny jest oferta domowego internetu mobilnego. Choć brzmi to nieco sprzecznie, w niektórych miejscach jest najlepszą opcją z uwagi na brak innych ofert lub ich słabą jakość. Pokrycie zasięgiem sieci komórkowych w Polsce jest bardzo wysokie, w związku z czym pakietowa transmisja danych z ich użyciem jest możliwa niemalże wszędzie. Natomiast na przykład usługa dostępu do sieci z użyciem linii telefonicznej wymaga braku większych zakłóceń na łączu i bardzo często jest mimo dostępności linii niemożliwa. Wybierając internet domowy, decyduje się na niego ze względu na stabilność, zatem opcja potencjalnych częstych awarii i problemów z jakością nie jest zbyt kusząca.

Najlepszy internet domowy to wybór wśród wielu atrakcyjnych ofert jakie proponują dostawcy Internetu. Warto dobrze go przemyśleć, zanim zwiąże się umową z operatorem na dłuższy czas.

Tagi: internet domowy, najlepszy internet, dostawcy internetu, internet stacjonarny, domowy internet, internet do domu, internet domowy bez limitu, internet stacjonarny bez limitu, internet stacjonarny ranking, internet stacjonarny warszawa, jaki internet do domu, najlepszy internet domowy, najlepszy internet stacjonarny, najtańszy internet domowy, najtańszy internet stacjonarny, nielimitowany internet domowy, tani internet domowy, tani internet stacjonarny