Prezent na roczek

W ostatnich latach dość popularne stało się w Polsce obchodzenie pierwszych urodzin dziecka, tzw. “roczku”. Moment ten jest przełomowy zarówno dla dziecka, jak i samych rodziców. Po pierwsze najtrudniejszy okres mają już oni za sobą, a po drugie zaczyna się właśnie intensywny rozwój dziecka i wkracza ono jakoby na inny poziom. Organizowanie hucznych imprez w okazji roczku jest dzisiaj na porządku dziennym, ale bardzo często osoby zaproszone na tą imprezę nie mają pojęcia co kupić maluchowi. Prezenty na roczek to rzeczy specyficzne i powinny być dokładnie przemyślane.

Jeżeli jesteś ojcem chrzestnym lub matką chrzestną, to sprawę masz jakoby ułatwioną. W puli prezentów w tym przypadku występuje najczęściej:

  • złoty medalik z Matą Boską – kupowany jest równie chętnie przez chrzestnych, jak i chrzestne. Ta pierwsza biżuteria dziecka jest z nim przez całe życie i takie prezenty na roczek pojawiają się najczęściej w rodzinach katolickich.
  • Srebrna łyżeczka – właściwie nie wiadomo skąd się wziął się zwyczaj kupowania takiej łyżeczki i do czego jest ona potrzebna, ale pomysł ten jest w pewnym sensie i oryginalny i tradycyjny. Srebrny element zastawy być może symbolizuje dobrobyt, jaki istniał przed wiekami w rodzinach szlacheckich.
  • rowerek – jeżeli dziecko zaczyna chodzić, można się spodziewać, że w najbliższym czasie jego aktywność fizyczna zacznie wzrastać i taki prezent będzie jak znalazł. Rowerki dziecięce w zależności od wielkości i modelu kosztują od 200 do około 800 zł, więc granica cenowa jak najbardziej odpowiada powinnościom rodziców chrzestnych.
  • dodatkowo pamiątka chrztu – do kupienia w większości sklepów z pamiątkami czy papierniczych.

Ktoś, kto nie jest chrzestnym, może wybierać spośród nieograniczonej wręcz liczby możliwości. Prezenty na roczek od rodziny i znajomych nie muszą być tak okazałe, jak te od rodziców chrzestnych. Bardzo popularne są zabawki, ale tu trzeba mieć na uwadze fakt, że dzieci po pierwsze szybko nudzą się zabawkami a po drugie psują je, więc dobrze byłoby, aby to, co kupimy miało jak najlepszą jakość.

Prezenty na roczek to również ubranka i zestawy edukacyjne i o ile w przypadku tych pierwszych konieczna jest wiedza na temat rozmiarów dziecka, to już te drugie stwarzają nam ogromne pole do popisu. Zestawy edukacyjne to doskonałe prezenty na roczek. Występują w ogromnej liczbie kombinacji, począwszy od mini kuchni, w których mała dziewczynka może “gotować” obiadki, po wszelakiego typu maty grające, inteligentne namioty itp. Wybór takiego urządzenia daje podwójną korzyść, dziecko jednocześnie uczy się i bawi a jego rozwój jest stymulowany poprzez konieczność poznania zasad, ja jakich dany zestaw funkcjonuje.

Nadal często kupowane są lalki, samochodziki na napęd i książki. I w tych prezentach również nie ma nic złego, wszak dziecko ma określone potrzeby i właśnie takie przedmioty najlepiej je zaspokajają. Oczywiście bywają też prezenty dość oryginalne, jak np. sfinansowanie wycieczki do Disneylandu czy karnet do figloraju, ale trzeba pamiętać, że roczne dziecko jest jeszcze zbyt małe, aby móc odczuć jakiekolwiek korzyści wynikające z takiego prezentu.

Niektórzy goście dają pieniądze i uważają, że to rodzice malucha wiedzą najlepiej czego mu potrzeba i za sprezentowaną sumę będą mu to w stanie kupić, ale jednak własnoręczne wybieranie prezentu daje o wiele większą frajdę, nie mówiąc już o uśmiechu szczęśliwego dziecka, które ten prezent odbiera.