Sztuka składania życzeń

Składanie życzeń to zwyczaj popularny na całym świecie – i choć ich forma, treść i rytuał składania nieco różnią się w poszczególnych kulturach, to tak naprawdę chodzi o to samo – chcemy przekazać drugiej osobie, że ciepło o niej myślimy, i że chcielibyśmy, by wszystko w jej życiu układało się pomyślnie.

Kiedy najczęściej Polacy składają sobie wzajemnie życzenia? Zdecydowana większość z nas składa innym życzenia z okazji urodzin lub imienin, wymieniamy się życzeniami podczas świąt Bożego Narodzenia, Świąt Wielkanocnych i w czasie Sylwestra. Ogólnie przyjętym zwyczajem jest składanie życzeń z okazji Dnia Matki, Dnia Ojca, Dnia Babci czy Dnia Dziadka. W dobrym tonie jest również składanie życzeń z okazji Dnia Kobiet czy z okazji Złotej lub Diamentowej Rocznicy Ślubu.

Coraz większą popularnością cieszą się również życzenia powrotu do zdrowia – bardzo często wysyłamy wtedy liścik z życzeniami, niektórzy dołączają do niego bukiet kwiatów. Podobny zwyczaj – składania życzeń i obdarowania drobnym prezentem, można spotkać w dużych firmach czy korporacjach – życzenia składane są najczęściej z okazji awansu lub odejścia na emeryturę.

O ile dawniej dużą wagę przywiązywano do tego, by składane życzenia były dopasowane do adresata, o tyle w dzisiejszych czasach coraz częściej zamiast wysilić się na oryginalność i szczerość, powtarzamy oklepane formułki, które nie mają nic wspólnego z tym, czego naprawdę życzymy adresatowi naszych życzeń. Najczęstsze życzenia pasujące na każdą okoliczność? “Wszystkiego najlepszego, dużo zdrowia, szczęścia i pomyślności”, ” Szybkiego awansu”, “Mnóstwa pieniędzy, a reszta się ułoży” – takie życzenia z pewnością nie zachwycą – lepiej jest wymyślić coś bardziej kreatywnego, czego nie powiemy każdej osobie.

Co zrobić, jeżeli składanie życzeń nie jest Twoją mocną stroną a nie chcesz okazać się ignorantem w tej sprawie? Z pomogą przychodzą rożne portale internetowe, na których znajdziesz tysiące życzeń na przeróżne okazje. Bez względu na to, czy wybierzesz zabawny wierszyk czy poważne życzenia, możesz być pewien, że będą one o wiele bardziej zaskakujące i niepowtarzalne niż oklepane “Wszystkiego najlepszego”. To, że przeglądasz życzenia umieszczone na stronach internetowych, nie oznacza wcale, że musisz z nich skorzystać – być może po przeczytaniu kilku propozycji będziesz na tyle zainspirowany, by wymyślić samodzielne, rozbudowane życzenia składane z myślą o konkretnej osobie? Pomyśl jak Ty czułbyś się gdybyś dostał życzenia, które ktoś ułożył specjalnie dla Ciebie. Czyż nie byłoby to wspaniale uczucie? Niech to będzie dla Ciebie kolejny powód, by następnym razem złożyć niepowtarzalne życzenia.

Nie da się ukryć, że żyjemy w świecie, w którym na każdym kroku życzymy czegoś sobie i innym. I choć życzenia zmieniają się na przestrzeni czasu, ich idea pozostaje taka sama: mamy nadzieję, że dobre słowo skierowane do kogoś przyczyni się nie tylko do jego pomyślności, ale również, zgodnie z założeniem, że dobro powraca – przyczyni się ono do naszego własnego szczęścia.