Internet światłowodowy

Internet światłowodowy to najnowsza zmiana w sposobie przesyłania danych. Jest znacznie szybszy niż internet kablowy, szybszy niż dial-up, i umożliwia przesyłanie dużych ilości danych w jednej linii, często dość łatwo osiągając wiele terabajtów transferu danych. Światłowód osiąga bardzo duże prędkości zarówno pobierania jak i przesyłania danych. Światłowód ze względu na osiągane prędkości cieszy się obecnie dużą popularnością wśród nowych użytkowników.


Przed światłowodem: DSL i internet kablowy

Cyfrowa linia abonencka (DSL), do przesyłania danych wykorzystywała istniejące linie telefoniczne, które zwykle były wykonane z miedzi. DSL jest powolny, stary i został wycofany w większości na korzyść kabla, ale wciąż pozostaje na niektórych obszarach wiejskich. Średnia prędkość DSL wynosi około 2 Mbps.

Internet kablowy korzysta z kabla koncentrycznego, również wykonanego z miedzi, i zazwyczaj jest dostarczany razem z tymi samymi kablami, które są używane do uruchamiania sieci telewizyjnej. Dlatego wielu dostawców usług internetowych oferuje pakiety z abonamentem telewizyjnym i dostępem do Internetu. Średnia prędkość internetu kablowego zmienia się, ale waha się od około 20 Mb/s do 100 Mb/s.

Rewolucja światłowodowa

Światłowody wykorzystują małe włókna szklane do przesyłania danych za pomocą impulsów światła. Światło przemieszcza się podobnie jak elektryczność przez drut miedziany, ale zaletą jest to, że kable światłowodowe mogą przenosić wiele sygnałów jednocześnie. Są niewiarygodnie małe, dlatego często łączone są w większe kable zwane „światłowodowymi kablami dalekosiężnymi”, z których każdy zawiera wiele linii światłowodowych. Kable światłowodowe przesyłają ogromne ilości danych, a średnia prędkość internetu, jaką możesz mieć w swoim domu, wynosi około 1 Gb/s (często jest nazywany „gigabitowym Internetem”).

Kable światłowodowe stanowią większość szkieletu nowoczesnego Internetu, a korzyści z nich zobaczysz, nawet jeśli nie masz „światłowodowego internetu”. Jest tak, ponieważ punkty wymiany ruchu internetowego (IXP) – stacje przełączania i routingu które łączą Twój dom z resztą świata – używają linii światłowodowych do połączenia z innymi IXP.

Ale kiedy nadejdzie czas na połączenie wszystkich domów w mieście z lokalną platformą IXP (nazywane połączeniem lokalizacji klienta z centralą operatora), Twój dostawca usług prawdopodobnie poprowadzi tradycyjny kabel koncentryczny do Twojego domu. Takie połączenie jest przeszkodą dla szybkiego internetu. Kiedy ktoś mówi, że ma „internet światłowodowy”, oznacza to, że połączenie z jego domu do IXP również wykorzystuje światłowód, unikając ograniczenia prędkości kabla miedzianego.

Granice internetu światłowodowego

Jest powód, dla którego internet światłowodowy nie jest powszechny – jest to koszt. Światłowód jest dużo droższy w utrzymaniu i jego zalety nie rekompensują wystarczającą kosztów, tym bardziej gdy linie kablowe są szeroko dostępne. Dla większości ludzi prędkość 20-100 Mb/s, którą uzyskują mając internet kablowy, jest wystarczająca, ponieważ większość pobrań z internetu i tak nie spowoduje osiągnięcia limitu tego połączenia.

Szybkość Twojego internetu jest tylko tak dobra, jak prędkość połączenia z daną witryną. Chociaż światłowód jest lepszy niż łącze miedziane, często nie widać wzrostu rzeczywistej prędkości pobierania z powodu ograniczeń serwera, z którego pobierasz. Na przykład pobieranie gry o rozmiarze 10 GB przez aplikację Steam, wydaje się zająć zaledwie kilka sekund na połączeniu światłowodowym 1000 Mb/s, jednak w rzeczywistości maksymalna prędkość wyniesie 50 Mb/s z powodu wydajności serwera Steam.

Jeśli korzystasz z aplikacji, która może wykorzystać zwiększoną prędkość lub masz wiele komputerów w domu, światłowód może być dla Ciebie dobrym wyborem.

Tagi:internet światłowodowy, światłowód, dostawcy internetu światłowód, światłowód do domu, światłowód do komputera, światłowód do mieszkania, światłowód internet, światłowód w domu, światłowód w mieszkaniu, internet światłowodowy dla firm