Jak sprawdzić adres IP komputera?

Choć wiele osób na co dzień korzystających z komputera słyszało termin IP, to jednak mało która z nich jest w stanie powiedzieć, co on oznacza, a tym bardziej, do czego służy lub jak go zidentyfikować. A jest to wbrew pozorom wiedza całkiem przydatna, którą powinna z całą pewnością posiadać każda osoba, która korzysta z komputera.

Czym jest adres IP?

IP, czyli po angielsku Internet Protocol, to unikalny numer, który przypisany jest do każdego urządzenia podłączonego do internetu. Posiadają go zatem telefony komórkowe, tablety, laptopy, czy też oczywiście komputery stacjonarne. Adresy IP dystrybuowane są do poszczególnych operatorów internetowych, którzy z kolei przypisują je swoim użytkownikom.

Do czego służy adres IP?

Powstaje jednak pytanie, po co w ogóle stosuje się taki adres i do czego konkretnie on służy? Podstawową sprawą jest możliwość po prostu łączenia użytkowników z siecią. Bez posiadania przez każdego użytkownika internetu swojego własnego adresu, czyli określającego go ciągu cyfr, niemożliwe byłoby przypisanie go do sieci poprzez chroniący go kanał.
Jednak takie zastosowanie to nie wszystko, ponieważ do innych powszechnych powodów zaliczyć można tworzenie serwerów FTP, czy też korzystanie z serwerów z sieci zewnętrznej. Są to już jednak zadania dla nieco bardziej zaawansowanych użytkowników.

Do czego jeszcze służy adres IP?

Adres IP to ogromna dawka informacji, które stają się jawne dla każdego, kto jest w stanie go odczytać. IP określa bowiem w bardzo dokładny sposób lokalizacje dane komputera. Nie tylko kraj, czy też region, lecz wręcz konkretny kod pocztowy. Dane te mają ogromny potencjał marketingowy, ponieważ pozwalają w doskonały sposób personalizować i targetować, chociażby reklamy.

Jak sprawdzić adres IP w systemie Windows?

ip komputera

Wielu osobą, które wiedzą czym jest adres IP, wydaje się, że jego znajomość jest zupełnie niepotrzebną wiedzą. No bo w końcu, jaka jest potrzeba posiadania kombinacji zupełnie niepotrzebnych cyfr?
Okazuje się, że znajomość adresu IP może stać się koniecznością w najmniej oczekiwanym momencie. Często wymagany jest on np. w przypadku wprowadzaniu korekty do ustawień komputera, przy jego aktualizacji lub gdy chce się zdalnie otrzymać do niego dostęp.
W takich właśnie chwilach powstaje pytanie, jak sprawdzić adres IP swojego komputera? Wbrew pozorom jest to łatwiejsze, niż można byłoby sądzić. W przypadku, gdy posiada się system operacyjny Windows 8 lub starsze, wystarczy kliknąć, w dobrze wszystkim znany przycisk „Start”, a następnie wybrać opcje uruchom. Ukaże się po tej czynności nowe okienko z polem do wpisywania tekstu. Należy w nim wpisać bardzo proste polecenie, czyli „CMD” oraz zatwierdzić je klikając enter. Komenda ta służy do uruchamiania wiersza poleceń. W niej następnie należy wpisać komendę ipconfig i zatwierdzić ją oczywiście klikając Enter. Komenda ta spowoduje wyświetlenie informacji dotyczący połączenia sieciowego, w tym oczywiście adresu IP.
Jeśli posiada się system Windows 10, wystarczy tylko obok przycisku start kliknąć lupkę i powtórzyć wszystko tak samo, jak w przypadku wcześniejszych wersji Windowsa.

A co gdy posiadamy Maca?

Coraz więcej osób zamiast z komputerów opartych na systemie Windows, wykorzystuje do codziennej pracy produkty firmy Apple. Na nich oczywiście także da się sprawdzić adres IP. Jest to często nawet prostsze niż w przypadku Windowsa.
W tym celu wystarczy tylko wejść do ustawień systemu i kliknąć pole sieć. Następnie w prawym dolnym rogu wybrać opcje zaawansowane i w kliknąć, w kartę TCP / IP. Tam zaraz obok słowa Router wyświetlona jest wartość adresu IP.